APPLY TO CSU NOW!

Students from all majors and programs of study in the department benefit from the generosity of CSU alumni and donors.

University Scholarships

The Myron Brown Ludlow Scholarship
Nathan Shepherd – Natural Resources Management

The Oscar and Isabel Anderson Graduate Fellowship
Cidney Handy – Master of Natural Resource Stewardship
Anna Ferchaud Juneau – Master of Natural Resource Stewardship

The Oscar and Isabel Anderson Undergraduate Scholarship
Lacey Allor – Natural Resources Management

The Bohart Conservation Scholarship
Kayla Johnson – Natural Resources Management

The Val Wayne Christianson Scholarship
Dustin Polasek – Forestry

Class of 73 Scholarship
Nicholas Beith – Forest and Rangeland Stewardship 
Alexis Emslie  – Rangeland Ecology 
Jessica Fagan – Restoration Ecology
Jake Gilmont – Forest and Rangeland Stewardship 
Spencer Heidepriem – Natural Resources Management 
Landis Hooper – Forest and Rangeland Stewardship 
Corey Ledbetter – Natural Resources Management and Forestry 
Mija Mortell – Forestry 
Breeyn Tighe – Restoration Ecology 
Isabella Valdez – Forest and Rangeland Stewardship 

Students and alumni smiling

The Philip A. Connolly Memorial Scholarship
Ellen King – Natural Resources Management 
Jacqueline Venters – Forest and Rangeland Stewardship 

The Philip A. Connolly Memorial Scholarship
Jarrod Reynolds – Natural Resources Management 
Spencer Heidepriem – Natural Resources Management 

The Avon and Mattie Denham Memorial Scholarship
David Rasmussen – Natural Resources Management 

The Ernest and Bernice Dice Scholarship
David Keyes – Restoration Ecology

The Ernest and Bernice Dice Scholarship
Natalie McConnell – Natural Resources Management 

The Natt N. Dodge Scholarship
Tatum Hastings – Natural Resources Management 
Anna Canavan – Restoration Ecology

W.O. Edmondson Memorial Scholarship
Robert Stibor – Forest and Rangeland Stewardship 

The William D. Hatfield Jr. Memorial Scholarship
Kayla Johnson – Natural Resources Management 

The Hill Memorial Fellowship
Cameron Taylor – Master of Natural Resource Stewardship
Alex Weissman – Master of Science in Forest Sciences
Neal Swayze – Master of Science in Forest Sciences

The Roger and Connie Hoffer Geospatial Science Scholarship
Isabella Valdez – Forest and Rangeland Stewardship 

The Leininger Mountain Campus Scholarship
Grace Tierney – Natural Resources Management 

The Lewis Veteran Scholarship
Corey Ledbetter – Natural Resources Management and Forestry

The D. R. and Virginia D. Pulliam Scholarship
Jennifer Kramer – Forest and Rangeland Stewardship 

The Susan C. and Laurence E. Riordan Scholarship
Franklin Harris – Forestry
Kelsey Newton – Natural Resources Management 

The Leon H. and Katherine Rust Hurd Scholarship
Tatum Hastings – Natural Resources Management 
Megan Duffy – Natural Resources Management 
Quinn Shiraishi – Natural Resources Management 

The Thomas A. and Anne L. Shepherd Diversity Scholarship
Grace Tierney – Natural Resources Management 

The Warner College of Natural Resources Student Success Undergraduate Scholarship
Jessica Fagan – Restoration Ecology
Eli Gray – Forestry

The Warner College of Natural Resources Student Success Graduate Scholarship
Zoe Schapria – Master of Science in Forest Sciences

Y Cross Ranch Scholarship
Alexis Emslie – Rangeland Ecology
Isabella Valdez – Forest and Rangeland Stewardship 
Morgan Kauth – Natural Resources Management 
Niki Eschler – Master of Natural Resource Stewardship
Dustin Jager – Master of Natural Resource Stewardship
Ryan Schroeder – M.S. Ecology
Zachary Van Abbema – Master of Natural Resource Stewardship
Alyse Wenstrom – Master of Natural Resource Stewardship

FRS Scholarships

The Robert Adams Memorial Scholarship
Edward Hill – Ph.D. in Forest Sciences

Michael G. Bahm Scholarship
Salina Carani – Natural Resources Management 

The Jack S. Barrows and John H. Dieterich Scholarship in Fire or Atmospheric Science
Hayden Taylor – Forestry
William Schulz – Forestry

Dr. Charles W. Barney Memorial Scholarship
Jacqueline Venters – Forest and Rangeland Stewardship 

The Crews Family Scholarship for Pingree Park
Robert Stibor – Forest and Rangeland Stewardship 
John Gillette – Forestry

The Eula L. and C. Wayne Cook Scholarship
Jillian Harris – Master of Natural Resource Stewardship
Colin McCullough – Master of Natural Resource Stewardship

The A.A. (Al) and Carol Dyer Scholarship
Abigail Barbre – Forest and Rangeland Stewardship 

The Gilbert H. Fechner Scholarship
Sabrina Butzke – Natural Resources Management 

The William (Mike) Fenner ’54 Scholarship
Spencer Heidepriem – Natural Resources Management 
Tatum Hastings – Natural Resources Management 
Alec Julian – Forestry
Quinn Shiraishi – Natural Resources Management 
Eli Gray – Forestry

The Paul Gleason Wildland Fire Scholarship
Todd Hutches – Forest and Rangeland Stewardship 

The Harold Goetz Memorial Scholarship
Reece White – Forest and Rangeland Stewardship 

The Holmes Forestry Scholarship
Camden Baker – Forest and Rangeland Stewardship 

The Jim and Kay LaBau Pingree Park Scholarship
Franklin Harris – Forestry
Brandon Sellers – Forest and Rangeland Stewardship 

The Denny L. and Joyce M. Lynch Scholarship
Jeremy Morales – Forestry

The Neal and Marjorie McKinstry Scholarship
Madeline Wilson – Restoration Ecology
Nicholas Sevier – Rangeland Ecology

The David M. Meeks Scholarship
Sophia Wissinger – Forest and Rangeland Stewardship 

The Edwin W. and Arle Mae Mogren Scholarship
Jack Daugherty – Forestry

The Herbert J. Newman Memorial Scholarship
Andrew Larson – Forest and Rangeland Stewardship 

Steve Peck Graduate Scholarship
Katherine McGrath – Master of Science in Forest Sciences

The Ynez Morey and Chuck Reagin Memorial Forestry Scholarship
Kelsey Newton – Natural Resources Management 

The James L. and Helen M. Smith Scholarship
John Kenney – Natural Resources Management 

Edwin Mogren Society of American Foresters Scholarship (funded by the Society of American Foresters)
Eli Gray – Forestry

Jack Roeser Society of American Foresters Scholarship (funded by the Society of American Foresters)
Mija Mortell – Forestry

The Bob Sturtevant Society of American Foresters Scholarship
Mija Mortell – Forestry

The David Tackle Memorial Scholarship in Forestry
Marley Smith – Forestry

The George M. Van Dyne Memorial Scholarship
Ashley Giles – Master of Natural Resource Stewardship

The W.O.O.D. Inc. /Wes Wotring Memorial Scholarship Fund
Alec Julian – Forestry

The Andrew C. Wright Memorial Scholarship
Eli Gray – Forestry