Geosciences Awards

Charles E. Beverly Memorial Scholarship

2011/2012    Garret Gissler & Elizabeth Wilson

2012/2013    Elizabeth Wilson & Micky Wrolson

2013/2014    Philip Dalhof & Garth Hesseltine

2014/2015    Philip Dalhof & Rachel Toler

2015/2016    Philip Dalhof & Mason Demist

2016/2017    Brian Longstreth & Rachel Toler

2017/2018    George Kerr & Kevin “Kev” Ramm

2018/2019   Fallaye Diallo & Sara Newman

2019/2020   Noah Williams & Sara Newman

2020/2021    Jacob King & Sara Newman

2021/2022   Samantha Malavarca & Krista Martin

Chris Lidstone & Kate Laudon Scholarship in Geosciences

2015/2016    Brian Longstreth

2016/2017    Dalton Meyer

2017/2018    Dalton Meyer, Frederique “Freddy” Tremblay, & Michael Vogler

2018/2019   Frederique “Freddy” Tremblay

2019/2020   Lisa Burgess, Joshua Elkington, Julie Spawn, & Candace Whitten

2020/2021    Julie Spawn, Madeleine Ducote, & Lucas Dolliver

2021/2022   Julie Spawn, Andrew Ruatti, & Adam Parol

Clinton H. Wasser Scholarship

2016/2017     Amanda Eddleman

2020/2021    Matthew Tyrrell

David V. Harris Memorial Geology Scholarship

2011/2012    Caleb Noble

2012/2013    Madison “Madi” Lytle

2013/2014    Scott Walker

2014/2015    Abbey Vogler

2015/2016    Lonnie Hufford

2016/2017    Michael Wyatt

2017/2018    Amanda Eddleman

2018/2019   Will Gnesda

2019/2020   Sarah Lowe

Fall 2020    Matt Swarr

2021/2022   Kajsa Holland-Goon

Edward M. Warner Graduate Assistant Fund

2011/2012    Jonathan Garber & Damien Borcovsky

2012/2013    Natalie Kramer Anderson

2013/2014    Katherine Lininger

2014/2015    Will Dybus

2015/2016    Dan Scott

2016/2017    Andrew McCarthy & Annette Patton

2017/2018    Julianne Scamardo & Skylar Mavor

2018/2019   Emily Perman, Teresa Langenkamp, & Johanna Eidmann

2019/2020   Elizabeth Driscoll, Michael Sitar & Randall Bonnell

Ernest and Bernice Dice Scholarship

2015/2016     Michael Wyatt

2017/2018     Cesar Quiroz

FA 2017          Michael Vogler

2018/2019     Sara Newman

2019/2020    Sara Newman

FA 2020         Sara Newman

2021/2022    Andrew Ruatti

Evelyn I. Clark Graduate Scholarship

2011/2012    Chris Hanratty

2012/2013    Bridget Livers

2013/2014    Joseph Mangano

2014/2015    DeAnna Laurel

2015/2016    Mariah Richards

2016/2017    Matt Sparacino

2017/2018    Nicole McMahon

2018/2019    Johanna Eidmann

2019/2020    Kristen Cognac

2020/2021    John Kemper

2021/2022   Eyal Marder

Florence and Robert Boughton Scholarship

2020    Jenna Salvat

Geosciences Field Camp Scholarship

2016:

Miranda Auer                          Jay Merrill

Garrett Brown                         Dalton Meyer

Madeline Egger                       Kyle Mori

Lonnie (Justin) Hufford        Rylan Rudebusch

Joseph Linder                          Rachel Toler

Audra Lorton                           Breanna Van

2017:

Laurel Anderson                        Sydney Kristensen

Grant Bannick                            Paul Meisenheimer

Calli Dodd                                   Trevor Miller

Christopher Dunkelman          Aymber Stein

Tyler Garvey                               Alexandra Torres

Aaron Higgins                            Michael Vogler

Peter Hurtgen                            Raymond Wacha

Aaron Jackson                           Shannon Weld

2018:

Erin Davidson                        Connor Kounnas

Amanda Eddleman               Andy Lurker

Vashti Espinosa                     Erik Ovens

Qiuling Huang                       Kevin Ramm

Wyatt Jeffery                          Blake Stocker

2019:

Nicholas Andujo                   Alexander Lae

Cody Delgado                        Sarah Lowe

Fallaye Diallo                         Sara Pharazyn

William Gnesda                     Dylan Rolley

Amanda Greenwalt               Candace Whitten

Andrew Klotz                          Noah Williams

2020:

Chad Croft                      Jakob Suri

Joshua Elkington          Matthew Swarr

Sara Newman                 Jacob Switek

2021:

Kaitlyn Berckmann                 Cheryl Novakovich

Ian Clary                                    Joshua Nugent

Jacob King                                Aren Roybal

Levi Lintner                              Heather Scheetz

Geosciences Graduate Scholarship

2018/2019    Joel Spansel & Lindsay Mota

Hill Memorial Fellowship

2015/2016   DeAnna Laurel

2016/2017   Andrew Pfeiffer & Matthew Sparacino

2017/2018   Johanna Eidmann

2018/2019   Ethan Ader & Alexander Brooks

2019/2020   Julia Grabowski & Anna Pfohl

2020/2021    Emily Iskin & Jens Suhr

2021/2022     Valerie Doebley & Mekayla Means-Brous

Joby Adams Geosciences Graduate Scholarship

2011/2012    Max Jackl & Brianna Lyons

2012/2013    Jennifer Davis & Heidi Klingel

2013/2014    Bridget Livers & Jamie Pierce

2014/2015    Bridget Livers & Charlene (Charlie) King

2015/2016    Michael Baker & Annette Patton

2016/2017    Daniel Collazo & Anna Pfohl

FA 2017         Amanda Doherty & Aditya “Adi” Khare

2019/2020    Eyal Marder

John & Dolores Goodier Scholarship

2011    Derek Witt

2012    Lloyd “Gus” Womeldorph

2014    Andrew Servold

2015    Madeline “Maddi” Egger

2016    Breanna Van

2017    Rachael Hirsch

2018    Matthew Swarr

2019    Lisa Burgess

2020    Cielo Martos

J.W. Powell Graduate Fellowship

2019/2020    Sarah Hinshaw

2020/2021    Sarah Hinshaw

Katharine E. Compton Field Experience Scholarship

2017   Shannon Weld

2018   Amanda Eddleman

2019   Gabriel Vasquez

2020    Joshua Elkington

2021   Cheryl Novakovich

Lary Kent Burns Memorial Scholarship

2011/2012    Chris Hanratty

2012/2013    Nick Sutfin

2013/2014    Nick Sutfin

2014/2015    Bridget Livers

2015/2016    Annette Patton

2016/2017    John Hammond

2017/2018    Katherine Lininger

2018/2019    Nikki Seymour

2019/2020    Eyal Marder

2020/2021    Anna Marshall

2021/2022   Anna Marshall

Marie Morisawa Graduate Fellowship

2011/2012    Kyle Grimsley

2012/2013    Simeon Caskey

2013/2014    DeAnna Laurel

2014/2015    Natalie Anderson

2015/2016    Katherine Lininger

2016/2017    Andrew Pfeiffer

2017/2018    Annette Patton

2018/2019    Annette Patton

2019/2020    Emily Iskin

2020/2021    Sarah Hinshaw

2021/2022   Emily Iskin

McCallum Mineralogy and Petrology Graduate Scholarship

2011/2012    Mu “Anne” Ji

2012/2013    Richard Zaggle

2014/2015    Dominic Pyanoe & Chris Gates

2015/2016    Marisa Boraas-Connors & Max Schultz

2016/2017    Philip Dalhof

2017/2018    Philip Dalhof & Nikki Seymour

2018/2019   Erinn Johnson & Skyler Mavon

2019/2020   Andrew Bolton & Hank Cole

2020/2021    Skyler Mavor & Demi Girot

2021/2022   June Hee Park & Christophe Wakamya

Michael D. Horowitz Scholarship

2020    Julianne Scamardo

Michael Smith Scholarship in Geosciences

2017/2018

Aren Roybal

2018/2019

Cody Delgado

Nathan Hollars

Aren Roybal

Gabriela Sanchez Ortiz

Laishla Seda Mercado

2019/2020

Aren Roybal

Cody Delgado

Nathan Hollars

Gabriela Sanchez Ortiz

David Sispera

Marguerite Watson

2020/2021

Matthew Tyrrell

Nathan Hollars

Adam Parol

Dawn Russell

Gabriela Sanchez Ortiz

Nicholas Widler

2021/2022

Benjamin Fowler

Samantha Malavarca

Adam Parol

Briana Rodriguez Cruz

Dawn Russell

Gabriela Sanchez Ortiz

Nicholas Widler

Myron Brown Ludlow Memorial Scholarship

FA 2019          Cody Delgado

2020/2021     Jacob Switek

2021/2022     Samantha Malavarca

Neil J. Harr Award (RMAG)

2018   Amanda Eddelman

2019    Cody Delgado

Oscar and Isabel Anderson Graduate Fellowship

2015/2016      Mariah Dichards & Codie Wilson

FA 2016           Derek Schook

2017/2018       Katherine Kininger & Annette Patton

2018/2019       David Heath

2019/2020       Zachary Kornse & Julianne Scamardo

2020/2021       Anna Marshall

2021/2022       Celeste Wieting

Oscar and Isabel Anderson Undergraduate Scholarship

2015/2016      Megan LaLone & Brian Longstreth

2016/2017       Sarah Lowe

2017/2018       Tavon Boaman & Tyler Garvey

2018/2019       Candace Whitten

2019/2020       Candace Whitten

2021/2022       Lottie Schurade

Outstanding Field Camp Student Award

2020     Sara Newman

Outstanding Service by a Graduating Senior

2015    Erinn Johnson

2017    Kayla Neuharth

2018   Sara Pharazyn

Outstanding Teaching Assistant

2015    Marisa Boraas-Connors

2016    Bryce Johnson

2017    Tyler Gilkerson & Nikki Seymour

2018   David Heath & Joel Spansel

2019    James Van Hook & Lucas Zeller

Philip A. Connolly Memorial Scholarship

2015/2016   Fisher Ankney

2016/2017   Jay Merrill & Dalton Meyer

2018/2019   Tavon Boaman

2019/2020   Lisa Burgess

2020/2021    Jacob King

2021/2022   Benjamin Fowler

Robert L. Stollar Scholarship in Hydrogeology

2011/2012    Stephen Saller

2012/2013    Jasmeen Moubarak

2013/2014    Alan Lewis

2014/2015    Audrey Crockett

2015/2016    Catharine “Cat” Cannan

FA 2016    Garrett Brown

2017/2018    Tyler Gilkerson

FA 2018   Amber Lidell

2019/2020     Kristen Cognac

2020/2021    Valerie Doebley

2021/2022     Nicholas Chohan

Roger & LuAnne Steininger Fellowship

2014/2015    Chris Gates

2015/2016    Jenna Dimarzio

2016/2017    Nikki Seymour

2017/2018    Kristen Cognac

2018/2019   Stewart Williams

2019/2020   Nikki Seymour

2020/2021    Christophe Wakamya

2021/2022     Demi Girot

Roy G. & Ruth K. Coffin Memorial Scholarship

2011/2012    Ethan Schaefer

2012/2013    Monica Malinowski

2013/2014    Alex Chaplin

2014/2015    Scott Walker

2015/2016    Breanna Van

2016/2017    Kevin “Kev” Ramm

2017/2018    Sarah Lowe

2018/2019    Noah Williams

2019/2020    Lab Ducote

2020/2021    Adam Parol

2021/2022   Nicholas Widler

Salonee Kharkar Memorial Graduate Scholarship

2013/2014    Madison “Madi” Lytle

2014/2015    Jessamyn Benshoof

2015/2016    Halena Moreno

2016/2017    Amanda Eddleman

2017/2018    Nick Andujo

2018/2019    Omar Gomez

2019/2020    Cielo Martos

2020/2021    Daniel Pelphrey

2021/2022   Briana Rodriquez Cruz

Schumm Graduate Scholarship

2011/2012    Nick Sutfin

2012/2013    Jonathan Garber

2013/2014    Natalie Anderson

2014/2015    Dan Scott

2015/2016    Bridget Gonzalez

2016/2017    Katherine Lininger

2017/2018    Johanna Eidmann

2018/2019    Ethan Ader

2019/2020   Sarah Hinshaw

2020/2021    Emily Iskin

2021/2022   Sarah Hinshaw

Steve & Gail Kloppel Scholarship in Geosciences

2015/2016      Michael Wyatt

2018/2019      Candace Whitten

2019/2020      Kaitlyn Berckmann

Spring 2021     Brendan Auer

2021/2022       Benjamin Fowler

Student of the Year

2015    Jeremy Patterson

2016    Truxton Blazek

2017    Miranda (Andy) Auer

2018   Tavon Boaman & Dylan Rolley

Theodore Chamberlain Scholarship in Earth and Marine Resources

2020    Hank Cole

Thomas A. and Anne L. Shepherd Diversity Scholarship

FA 2015            Halena Moreno

2016/2017       Josephina Blue & Daniel Collazo

2017/2018       Josephina Blue, Amanda Eddleman, & Micah Hernandez

2018/2019       Cesar Quiroz & Laishla Seda Mercado

2019/2020       Cielo Martos

2020/2021       Celeste Wieting

2021/2022       Meaghan Pascual & Emma Saint

Thomas A. Jones Graduate Fellowship – WCNR

2018/2019      Julianna “Juli” Scamardo

2019/2020     John Kemper

2020/2021     Johanna Eidmann

2021/2022     Emily Iskin

Thomas C. Evans Scholarship 

FA 2017         Dalton Meyer

2018/2019    William Gnesda

2021/2022    Kajsa Holland-Goon

Treckles Field Camp Scholarship

2018   Vashti Espinosa

2019   Fallaye Diallo

2020    Jacob Switek

Undergraduate Explorationist Scholarship

2011/2012    Kyle Basler-Reeder

2012/2013    Kyle Basler-Reeder & Justin Lowe

2013/2014    Thomas Pegg & Abra Ziegler

2014/2015    Jeremy Patterson

2015/2016    Fisher Ankney & Jeremy Patterson

2016/2017    David Herman & Trevor Miller

2017/2018    Tavon Boaman & Cesar Quiroz

2018/2019    Tavon Boaman & Cesar Quiroz

2019/2020   Matthew Swarr & Jacob Switek

2020/2021   Kathleen Snelling & Jacob Switek

2021/2022    Ciela Martos & William Fabrocini

W. O. Edmondson Memorial Scholarship

2015/2016   Lonnie Hufford

2017/2018   Josephina Blue

Ware Geosciences Fellowship

2013/2014    Jamie Pierce

2014/2015    Scott Shahverdian

FA 2015    Derek Schook

FA 2016    Annette Patton

2017/2018    Tyler Gilkerson

2018/2019    Sarah Hinshaw

2019/2020    Alexander Brooks

2020/2021   Julianne “Juli” Scamardo

2021/2022     John Kemper

WCNR Honors Senior

2015    Julia Makiejus

2016    Fisher Ankney

2017    David Herman

2018    Logan Shelton

2019    Cody Delgado

WCNR Student Success Scholarship

2015/2016       Karie Boone, Megan LaLone, Aaron Pattison, & Codie Wilson

FA 2016            Anna Pfohl

2017/2018       Anna Pfohl

2018/2019       Johanna Eidmann, Sarah Lowe, & Skyler Mavor

2019/2020      Emily Iskin & Nikki Seymour

2020/2021      John Kemper & Julie Spawn

2021/2022      Sarah Hinshaw, Julie Spawn, & Jens Suhr

Updated 1/20

William D. Hatfield, Jr. Memorial Scholarship

2020    Adam Parol